© ISPL lekarz Tomasz Kardasz

tel. +48604680460

email: kardasztomaszgabinet@gmail.com

  • Google+ Social Icon
  • Facebook Social Icon
  • Twitter Social Icon
Lekarz Medycyny Tomasz Kardasz
19 wrz 2017

Gdzie szukać pomocy ? Jak przestać pić ? Gdzie się zgłosić ?

Komentarze: 5

Edytowane: 24 wrz 2017

Na stronach internetowych znalazłem kilka ofert świadczących us ługi dla osób chcących przestać pić/brać, uzależnionych od alkoholu i/lub substancji psychoaktywnych. Czy w Elblągu brakuje ośrodków, miejsc pomocy dla osób uzależnionych od alkoholu (i/lub) substancji psychoaktywnych i ich rodzin ? Jak funkcjonują dotychczas istniejące placówki? Czy poradnie takie się sprawdzają? Zachęcam Państwa do dyskusji.

 

 

 

Mam problem009
24 wrz 2017

Od pewnego czasu mam zagwostke. Pije co drugi dzień po pracy i zona mowi mi że to jest alkoholizm. Nie rozumiem tego, przecież wszyscy pija a moi koledzy z pracy nawet więcej. Czasem mam jakiegoś większego kaca, a czasami wezmę wolne w pracy, żeby trochę odpocząć po weekendzie. Czy to jest problem ?

Lekarz Medycyny Tomasz Kardasz
24 wrz 2017

Witam na forum !

Alkoholik jest to osoba, która wykazuje cechy psychicznego i fizycznego uzależnienia od alkoholu. Najłatwiej to zdiagnozować poprzez rozmowę z doświadczonym terapeutą leczenia uzależnień.

Istniej 6 głównych cech alkoholizmu, (tak jak i innego uzależnienia) : 1. Głód alkoholowy tzn. silna potrzeba napicia się 2. Zmiana tolerancji na alkohol tzn. kiedyś piłem mniej, a teraz częściej i/lub więcej. 3. AZA - czyli zespół abstynencyjny - drżenia rąk, nudności, poty "ciepło/zimno", szybki puls, niepokój itp. 4. UTRATA KONTROLI - nad ilością wypijanego alkoholu, nad zachowaniem pod wpływem alkoholu, nad okresem picia, nad pracą zawodową, utrata rodziny itp.5. Picie pomimo wiedzy, że mi szkodzi - np. pije choć wiem, że ma tzw. padaczkę alkoholową, piję choć mam niewydolną wątrobę itd. 6. Koncentracja życia wokół picia np. idę na imprezę i myślę co wypiję, a nie kogo spotkam,co przeżyję.

Podobno jest dobry test na sprawdzenie, czy jest Pan alkoholikiem - ale jako lekarz nie polecam, a nawet zabraniam. Podobno, gdyby się założyć, że wypije Pan przez kolejne 30 dni tylko jedno piwo dziennie, to osoba uzależniona, któregoś dnia wypiła by więcej. I podobno nie ma osoby uzależnionej, która by przeszła ten test pozytywnie tzn. piła by tylko jedno piwo na dzień. Pozdrawiam.

Tysia
25 wrz 2017

Mam pytanie dotyczące odstawienia chociaż na jeden dzień tabletek psychotropowych zazywanych ciągiem od lipca celem przebywam na wakacjach w tropikach i chciałabym napic się piwa dla ochlody i zapomnienia o problemach z którymi ostatnio się borykam. Czy jest to możliwe czy mogą być jakieś skutki uboczne spożywania piwa w 35 stopniowym upale w polaczeniu z tabletkami? Pytam się bo przebywam samotnie i dopadł mnie dół i może uda się poprawić humor chociaż na chwilę od czerwca nie spozywalam alkoholu.

Lekarz Medycyny Tomasz Kardasz
25 wrz 2017

Witam !

Nie należy spożywać alkoholu w trakcie farmakoterapii. Picie podczas brania leków - tylko na własna odpowidzialność ! Zazwyczaj nic się nie dzieje ( w trakcie przyjmowania leków -p/depresyjnych - SSRI, SNRI NRI) przy spożyciu umiarkowanej ilości alkoholu - 1-2 piwa. Natomiast należy pamiętać, iz alkohol to tosyna i działa silnie na Ośrodkowy Układ Nerwowy,a w połączeniu z lekami p/depresyjnymi, które mają działanie pro-deliryjne może byc fatalne w skutkach. Nie wolno łączyć alkoholu i leków nasennych, uspokajających typu zolpidem, benzodiazepiny i pokrewne. !!!

Tysia
25 wrz 2017

Dziękuję za wyczerpujaca odpowiedz. Wiem teraz co mam robić. Przydatne informacje.