top of page

Napady paniki.

Witam.

Jedną z częstszych rozpoznań w gabinetach psychiatrycznych stanowią zaburzenia lękowe z napadami paniki. Osoby cierpiące na tą przypadłość, często, przed pierwszą wizytą psychiatryczną byli już pacjentami SOR-ów ( Szpitalny Oddział Ratunkowy), gdzie zgłaszają się z powodu wysuwających się na pierwszy plan, dokuczliwych i niepokojących objawów somatycznych tzn. uczucia bólu w klatce piersiowej, drgawek, drętwień , wyginania ciała, duszności, utraty przytomności, zawrotów głowy itp.

Po przeprowadzeniu diagnostyki w trybie ostro-dyżurowym na SOR-ze tzn. po dokładnym badaniu fizykalnym, wywiadzie, wykonaniu wszelkich niezbędnych badań podstawowych - morfologii krwi obwodowej, poziomu jonów, glukozy, enzymów sercowych - oraz wykonaniu badań dodatkowych np. EKG; lekarze zazwyczaj nie stwierdzają istotnych klinicznie odchyleń od normy, pozwalających na rozpoznanie jakiejś konkretnej przyczyny somatycznej zgłaszanych przez pacjentów objawów, kierując tym samym takie osoby do psychiatry, czy psychologa z podejrzeniem lub rozpoznaniem zaburzeń psychicznych.

Wielokrotnie zdarza się tak, iż pacjenci nie rozumieją, że ich objawy nie wynikają z konkretnej, namacalnej przyczyny somatycznej, a są objawem zaburzeń psychicznych. Zadając sobie wówczas pytanie/ twierdzenie : "przecież nie jestem wariatem ?!", niedowierzają lekarzom w ich diagnozy.

Informacja o podejrzeniu zaburzeń psychicznych jest informacją trudną do zaakceptowania przez chorego. Czasami osoby takie potrzebują kilku wizyt na stacji pogotowia ratunkowego, aby przekonać o konieczności wizyty u specjalisty. Czasami, pacjenci Ci, wybierają się w pierwszej kolejności do psychologa, który niestety na początkowych etapach leczenia, nie jest w stanie skutecznie pomóc choremu, gdyż najczęściej wskazana jest już farmakoterapia.

Ale co to w zasadzie są te napady paniki ?